Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
 
купить зеленый кофе
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

 
ів роше Eda.ua

 

itf-2017-david-machac-kupe-pozvanka-dlweb

 | Autor: | Vydáno dne 12. 03. 2018 || Autor: | Vydáno dne 20. 12. 2017 |

 Zuzanna Sokołowska

Vladimír Birgus to artysta, który niemal całe swoje życie podporządkował jednemu medium. Jest nim fotografia, będąca dla niego wizualnym, światłoczułym barometrem zmian zachodzących we współczesnym świecie.| Autor: | Vydáno dne 18. 12. 2017 || Autor: | Vydáno dne 01. 12. 2017 |
 
 
robert-barca-aktualita-single

Robert Barca

 

Již tradičně se řada studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě zúčastnila prestižní novinářské fotografické soutěže Czech PressPhoto 2017 a podobně jako v minulých letech, i letos mnozí získali ocenění.

Mezinárodní porota vyhlásila dne 18. října výsledky 23. ročníku největší soutěže české novinářské fotografe Czech Press Photo. Ze 7277 fotografií, které letos do soutěže poslalo 482 fotografů z České republiky a ze Slovenska, byli v každé kategorii nominováni tři nejlepší autoři. Už mezi nominovanými se umístilo mnoho absolventů a studentů ITF: v kategorii Aktualita (single) Roman Vondrouš a Robert Barca, v kategorii Aktualita (série) Peter Korček, Každodenní život (série) Josef Dvořáček, Kultura a umění (single) Dagmar Vyhnálková, Sport (série) Roman Vondrouš, Portrét (série) David Macháč, Michaela Škvrňáková a dvojice Hana Connor & Filip Jandourek, Příroda, věda a životní prostředí (singl) Filip Jandourek, Lifestyle (série) Vladimír Kiva Novotný. Na Cenu Junior Award byl nominován Josef Dvořáček a na cenu Grant Prahy Jana Hunterová a Matěj Dereck Hard.Mezi nominovanými autory videí byl David Macháček.

Dne 21. listopadu pak byli na Staroměstské radnici v Praze vyhlášení definitivní vítězové z každé kategorie.

Grant Prahy ve výši 100 000 Kč letos získal nedávný absolvent ITF Matěj Dereck Hard za svůj projekt Mé pražské bydlení. Porotce zaujal svou sérií, v níž hodlá vytvořit během jednoho roku přes padesát portrétů významných osobností, především z oblasti kultury. Zajímavostí je především využití prostředí jejich soukromých bytů. Divákovi tak Hard dává možnost poodhalení většinou skrytých identit slavných osobností skrze jejich vlastní motivy.

V kategorii Aktualita za jeden snímek to byl student prvního ročníku bakalářského studia Robert Barca. Ten byl oceněn snímek Ano Erdoganovi, ne demokracii, v němž s velkou mírou expresivity zachytil v Ankaře bouřlivé povolební oslavy spojené současně se změnou ústavy.

V kategorii Každodenní život získal první cenu za svou sérii Kameník student třetího ročníku bakalářského studia Pepa Dvořáček. Fotografoval v podhůří Krkonoš a zaměřil se na průmyslovou část této oblasti. Jeho soubor se skládá z diptychů s portrétem zaměstnance v průmyslovém prostředí a detailem nalezeného zátiší a vedle toho zařadil do svého cyklu Dvořáček také fotografie větších celků s krajinnými motivy. Barevnost chladného tónu jeho fotografií dodává určitou tajemnost a tvrdé podmínky zdejšího prostředí.

Za sérii s názvem Vesničané zvítězila v kategorii Portrét autorská dvojice Hana Connor & Filip Jandourek. Dokumentovali v bangladéšské Dháce zcela bezútěšné pracovní a životní podmínky lidí, kteří přišli do chaoticky rostoucí metropole z venkova s marnou nadějí, že se jim tam podaří zbohatnout. V sugestivním a úzkostném barevném dokumentu zachytili zdejší obyvatele i jejich nehostinné prostředí plné průmyslových exhalací.

Filip Jandourek zvítězil také v kategorii Příroda, věda a životní prostředí se single fotografií U břehu Burigangy. V jediné fotografii sugestivně ilustruje problematiku ekologie, klimatu, migrace a dalších aktuálních problémů Bangladéše. Jandourek fotografií poukazuje na nebezpečí, kdy se život stává noční můrou. Znamenitě tak přispívá k uvědomění si globální problematiky, která v budoucnu může postihnout další města.

V kategorii Lifestyle zvítězil se svou sérií absolvent ITF Vladimír Kiva Novotný. Ve své sérii zachytil prostřednictvím inscenované portrétní fotografii poslední podobu interiérů brněnského Janáčkova divadla v současné podobě. Zužitkoval znalosti současné módní fotografie a skvěle využil přirozeného prostředí herců.

Výstava vítězných i nominovaných snímků letošního Czech PressPhota na Staroměstské radnice na Praze bude otevřena denně až do 30. ledna 2018.

Ondřej Durczak| Autor: | Vydáno dne 30. 11. 2017 |
 
plakatweb02

TISKOVÁ ZPRÁVA K VÝSTAVĚ| Autor: | Vydáno dne 24. 10. 2017 |
obrazek

Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě vystavuje v Českém centru v Berlíně.

Výstava potrvá v termínu od 20. 10. 2017 do 23. 11. 2017. Vernisáž výstavy se koná 19. 10. 2017 v 19 hodin

Ve všech evropských komunistických zemích existovaly až do pádu Berlínské zdi jenom dvě vysokoškolské katedry, na nichž bylo možno studovat samostatný obor fotografie: na Akademii múzických umění v Praze a na Vysoké škole pro grafiku a knižní umění v Lipsku. V říjnu 1990, necelý rok po obnovení demokracie v Československu, se k nim jako třetí přiřadil Institut tvůrčí fotografie na nové zakládané Slezské univerzitě v Opavě. Dnes je počtem 207 studentů zdaleka největší z devíti fotografických kateder a ateliérů na českých vysokých školách a poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium. Mezi jeho absolventy a studenty více než třetinu tvoří cizinci zejména ze Slovenska a Polska a v menším počtu i z dalších států včetně Japonska, Itálie, Lucemburska či Německa (absolventkou školy je například úspěšná německá fotografka Stephanie Kiwitt). Někteří z těch, kteří už získali výrazné postavení na mezinárodní scéně, jsou zastoupeni na výstavě Vnitřní území, jako například Dita Pepe, Anna Grzelewska Tereza Vlčková či Jan Langer, expozice však zahrnuje i práce dosud méně známých současných studentů.

Obecným tématem výstavy je vnitřní území. Osobní deníky, autoreflexe, identita, autoportréty, nejniternější pocity, intimita, partnerské vztahy, iluze i deziluze, rodičovství, euforie i deprese, stárnutí, osudy blízkých, hledání životních hodnot…. Mnozí západoevropští, američtí a japonští tvůrci jako Anders Petersen, Larry Clark, Nan Goldin, Nobuyoshi Araki a další už dávno s velkou otevřeností ukazují nejintimnější okamžiky svého života. Většina starších českých fotografů však až na malé výjimky, jaké tvořili třeba Zdeněk Tmej, Bohdan Holomíček a Libuše Jarcovjáková, nebyla ochotná mnoho prozrazovat ze svého vnitřního světa či z prostředí vlastní rodiny a nejbližších lidí. To se v tvorbě mladých tvůrců radikálně změnilo, jak to ukazuje i výstava Vnitřní území, zahrnující širokou škálu současných tvůrčích tendencí a množství fotografických žánrů od klasického portrétu přes subjektivní dokument až k inscenované fotografii.

Vystavující: Lenka Bláhová, Anna Grzelewska, Krystyna Dul, Roman Franc, Zuzana Halánová, Renáta Mia Köhlerová, Jan Langer, Dita Pepe, Daniel Poláček, Kama Rokicka, Petr Toman, Tereza Vlčková.

Kurátoři: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha, Václav Podestát| Autor: | Vydáno dne 23. 10. 2017 |

 

expozice-mlada-ceska-fotografie-02

alebo v prípade nevyužitia tejto časti všetko vymažte - teda vrátane tohoto textu!| Autor: | Vydáno dne 02. 10. 2017 |
index | 21-30 | předchozí | následující | Celkem 1266 článků