Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, spolupráce Petr Vilgus a Tomáš Pospěch, webmaster David Macháč phpRS.

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 867 nalezených)

Miloslav Stibor

 

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě vás srdečně zvou na zahájení výstavy: institut tvůrčí fotografie - diplomové a klauzurní práce 2007. Výstava, kterou zahájí ve čtvrtek 24. ledna 2008 v 17 hodin prof. Vladimír Birgus, bude otevřena do 20. února 2008 vždy hodinu před začátkem představení. Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava. Výstavní projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Ostravy.| Autor: * redakce * | Vydáno dne 21. 01. 2008 |
 
Miloslav Kubes, Praha, 60. leta
     
 

Miloslav Kubeš - Člověče, kdo jsi?

 Může být spojována filosofie s fotografií? Z teoretické stránky se o to již pokusil Vilém Flusser ve své knize Za filosofii fotografie. Obráceně, tedy z té praktické stránky, to dokázal dnes již osmdesátiletý Miloslav Kubeš. I vzhledem ke svému věku je vždy plný energie a nechybí mu humor. Jeho fotografie byly donedávna zcela neznámé. Znala je jen malá skupina jemu blízkých lidí. Tyto černobílé dokumentární práce Miloslava Kubeše z šedesátých let dvacátého století jsou až do 17. února k vidění v Kabinetu fotografie Domu umění v Opavě.

  
 | Autor: * redakce * | Vydáno dne 16. 01. 2008 |

Miloslav Stibor

 

Miloslav Kubeš - Člověče, kdo jsi?

Dům umění v Opavě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Vás srdečně zvou na výstavu dokumentárních fotografií ze šedesátých let 20. století. Výstavu zahájí v úterý 15. ledna 2008 v 17 hodin v Kabinetu fotografie Domu umění v Opavě Daniel Šperl. Výstava se uskutečňuje za finanční podpory Statutárního města Opavy. Otevřeno úterý - neděle 10 - 17 hodin, potrvá do 17. února 2008 .| Autor: * redakce * | Vydáno dne 10. 01. 2008 |
Jan Pohribný – Magické kameny
   

Úvodní text: Julian Richards
Vyšlo v říjnu roku 2007 v nakladatelství MERRELL Publishers Ltd, London New York v české verzi v Nakladatelství SLOVART a ve francouzské verzi v nakladatelství TOUCAN.

Vzrušující dobrodružná pouť po stopách našich dávných předků a jejich posedlosti týkající se kamene. S více než 250 nádhernými barevnými fotografiemi jsou Magické kameny nejrozsáhlejší fotografickou knihou zabývající se megalitickými monumenty, která kdy byla v Evropě publikována. Evropské megalitické monumenty patří mezi nejstarší a nejtajemnější stavby na světě. Naši dávní předci používali kámen mnoha způsoby: nejen na stavbu svých obydlí a příbytků mrtvých, ale také jako plátna pro své posvátné umění i coby označení a na oslavu země, jejíž neoddělitelnou součástí byli. Díky vzrušujícím a okouzlujícím fotografiím uznávaného českého fotografa Jana Pohribného podávají Magické kameny svědectví o lidské posedlosti kamenem. S více než 250 nádhernými barevnými fotografiemi megalitických nalezišť po celé Evropě a se zasvěceným úvodním slovem Juliana Richardse Magické kameny jistě osloví každého se zájmem o archeologii nebo o mytické aspekty těchto kamenných připomínek naší dávné minulosti.  | Autor: * redakce * | Vydáno dne 04. 12. 2007 |
Krzysztof Goluch
     
Polský student 3. ročníku Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Krzysztot Goluch se stal absolutním vítězem fotografické soutěže Evropské unie „Breaking Stereotypes“. Této soutěže, uspořádané v rámci pětileté kampaně „Pro rozmanitost, proti diskriminaci“, se zúčastnilo přes 600 studentů fotografie, výtvarného umění, vizuální komunikace, mediálního designu a dalších příbuzných oborů z celé Evropské unie. Výstava nejlepších prací byla zahájena koncem října 2007 v Bruselu, kde jsou velkoformátové zvětšeniny představeny na otevřeném prostranství před sídlem Evropské komise, později se vydá na cestu po Evropě. V tiskové zprávě Evropské komise (www.stop-discrimination.info) je napsáno: „Krzysztof Goluch z proslulého českého Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě zaujal porotce svým zobrazením stárnoucího muže na vozíku na pozadí schodiště. Zamyšlení vyvolávající metafora zobrazuje spousty forem diskriminace lidí v jejich každodenním životě. … Vítězná fotografie na první pohled evokuje uvědomění si hlubokého osamění a bezmocnosti. Syrovost a prázdnota vykreslují divákovi tento obraz. Zobrazení aspektů diskriminace, např. z důvodu věku a zdravotního postižení, umožňují fotografovi působit ve vizuální a emocionální rovině.“ Mezinárodní porota, složená z fotografů, profesorů uměleckých škol a expertů v boji proti diskriminaci, udělila Krzysztofu Goluchovi cenu ve výši 6000 EUR. Druhou cenu vyhrála Nora Krauss, německá studentka Berlínské technické školy umění, třetí cenu obdržela Maja Kurant, polská studentka Gdaňské univerzity.

| Autor: * redakce * | Vydáno dne 12. 11. 2007 |

TISKOVÁ ZPRÁVA
V Jindřichově Hradci 22. října 2007

Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci vyhlašuje fotografickou soutěž
„VIA LUCIS 1989–2009“ s podtitulem „20 LET OBRAZU ČESKÉ SPOLEČNOSTI VE FOTOGRAFII“.

Soutěž je otevřená fyzickým osobám bez rozdílu věku či státní příslušnosti, amatérům i profesionálům. Cílem soutěže je shromáždit fotografie, které jsou faktickou i pocitovou mozaikou české společnosti za 20 let po listopadu 1989. Soutěž bude probíhat v období 1. 11. 2007 – 17. 11. 2009. Nevymezuje tematické kategorie a sběr fotografií je rozložen do pěti etap. Každá část soutěže bude hodnocena odděleně.| Autor: * redakce * | Vydáno dne 25. 10. 2007 |
Dita Pepe, Autoportréty s muži, série fotografií
  
Dita Pepe, Autoportréty s muži, série fotografií
  

Cena Mattoni "Objev roku" v rámci Prague Biennale 3, určena pro mladé české a slovenské umělce, byla udělena třicetiletému Danielovi Pitínovi, jehož malby byly na letošním bienále vystaveny v sekci Expanded painting. Pitínovy práce, které kromě jiného, nesou znaky vlivu Lipské školy, čerpají obraznost z filmu a z fotografie a jsou charakteristické paletou hutných lomených barev a klinickým odstupem od scény. Zpravidla zobrazují architektonické kompozice, někdy s osamělou, ztuhlou postavou v popředí. Výjimečnost Pitínových obrazu je v ostré a chladné interpretaci urbánních motivů, inspirovaných filmovou a fotografickou estetikou. O laureátovi letošní ceny rozhodla komise ve složení: Gabriele Guzzo, ředitel strategického marketingu Mattoni, generálního partnera Prague Biennale, ředitelé Prague Biennale Helena Kontová a Giancarlo Politi a představitelé české odborné umělecké veřejnosti, umělec Jiří David a teoretik Jiří Ševčík.
                      
Cena diváků na Prague Biennale 3 byla udělena české fotografce Ditě Pepe (její práce 
byly vystaveny v sekci Glocal Girls) za sérii fotografií Autoportréty s muži, na kterých pózuje v ruzných rodinných portrétech a proměnuje svoje role od manželky úspěšného filmového režiséra až po bezdomoveckou družku. Navazuje na tradici počatou umělkyní Cindy Sherman, kterou v posledních letech rozvíjely osobnosti jako Jennifer Bornstein a Nikki S. Lee. Práce Dity Pepe zkoumá atributy, které tvoří stereotypy o ženách v České republice. Tato zvláštní cena byla Ditě Pepe udělena na základě ankety, ve které hlasovalo bezmála 40.000 návstevníku Prague Biennale 3. Na předních místech ankety se umístil rovněž Damian Le Bas ze sekce Refusing Exclusion/Odmítnutí vyloučení, koncipované kurátorem Jamesem Colmanem.

www.praguebiennale.org
www.flashartonline.com| Autor: * redakce * | Vydáno dne 03. 10. 2007 |
Policejní vyšetřování po útěku 21.srpna 1965, Gorizia
    

PHP – Prazsky dum fotografie – Prague House of Photography, o.p.s. a Fotograficka galerie Fiducia Vas srdecne zvou na vystavu

Jan Lukas
Italsky denik 1965 – 1966

27. 4.  - 10. 6. 2007
Vernisaz se uskutecni ve ctvrtek 26.dubna 2007 od 18.00 hod. v Prazskem dome fotografie, v prostorach Nadace ABF, Vaclavske namesti 31 (prizemi ve dvornim traktu), Praha 1
Otevreno denne: 11 - 18.00 hod.


| Autor: * redakce * | Vydáno dne 25. 04. 2007 |
Státní léčebné lázně Bludov
Vernisáž se uskuteční 22. 4. ve 14:30 hodin v lázních Bludov.
Úvodní slovo pronese Jindřich Štreit.


| Autor: * redakce * | Vydáno dne 12. 04. 2007 |

  
  
  
  

Výstava mladé české fotografky Dity Pepe v pařížském Českém centru zaujala přední francouzský list Le Monde, který jí ve víkendové příloze věnoval plné čtyři strany. Vyzdvihl její "velmi svérázný způsob reportáže", kdy je autorka zároveň fotografkou i modelem, a napsal, že výsledek je "přinejmenším vzrušující".

Výstavu tvoří série portrétů rodin či dvojic, v nichž lze až při bližším pohledu objevit, že je na nich vždy i sama autorka, která se - "jako chameleon", jak píše Le Monde - přizpůsobuje prostředí, do něhož se zasazuje. Snímky zároveň jako celek představují jakýsi obraz dnešní české společnosti. Le Monde její pohled na tuto společnost označuje za laskavý.

Třiatřicetiletá Dita Pepe, rozená Hornsteinerová, vytváří tento soubor už od roku 1999 a už s ním sklidila úspěch na výstavách v Praze, Brémách, Hamburku, Bratislavě nebo Moskvě. Přední český teoretik z oblasti fotografie Vladimír Birgus, který výstavu zahajoval, označil Ditu Pepe za nejnadanější českou fotografku její generace.

Pařížská výstava bude v létě přenesena do muzea v Bibracte u Dijonu.

Autor: ČTK| Autor: * ČTK * | Vydáno dne 12. 04. 2007 |
    

   

K vyhlášení a předání ceny "Osobnost české fotografie 2006" fotografu Jiřímu Stachovi a ceny „Osobnost české fotografie 2006 – za dlouhodobý přínos fotografii“ historičce fotografie Anně Fárové Asociací profesionálních fotografů České republiky došlo v pondělí, 26. 2. 2007 ve 12.00 hodin na výroční valné hromadě AFČR v Mánesu.

Asociace profesionálních fotografů České republiky je sdružená v Evropské federaci profesionálních fotografů (FEP. Založena byla 22. ledna 1990. Vedle organizování fotografických výstav se snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. K zlepšení společenské prestiže fotografů každoročně vyhlašuje Osobnost české fotografie. Titul byl udělen počtvrté. Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka, Osobností české fotografie 2004 je kurátor Jaroslav Anděl a Osobností české fotografie 2005 se stala kurátorská dvojice Vladimír Birgus a Jan Mlčoch.

| Autor: Ivana Matějková a Stanislav Pokorný | Vydáno dne 27. 02. 2007 |
Prezident Václav Klaus udělil 28. října 2006 na Pražském hradě medaili Za zásluhy pedagogovi Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě doc. Mgr. Jindřichu Štreitovi.

Foto Jan Zátorský.


| Autor: * redakce * | Vydáno dne 21. 11. 2006 |

Dovolujeme si všechny pozvat na výstavy k projektu „Obrazy z mé rodné vesnice“, Lipová – Spansdorf 1915-2005. Zde si můžete prohlédnout pár ukázek.| Autor: * redakce * | Vydáno dne 19. 07. 2006 |
Asociace profesionálních fotografů České republiky každoročně vyhlašuje Osobnost české fotografie. Titul je udělován potřetí. Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka a Osobností české fotografie 2004 je kurátor Jaroslav Anděl. S jmenováním Osobností české fotografie pro toho, kdo "zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí" nejsou spojeny finanční požitky. Smyslem vyhlášení laureáta z řad fotografů, kurátorů, pedagogů, teoretiků, galeristů či vydavatelů je upozornit na mimořádný výkon za uplynulý kalendářní rok a podnítit další zájem o dění v oblasti fotografie. Za loňský rok nominovali 18 kandidátů zástupci veřejnosti, škol, muzeí, spolků a podniků spjatých s fotografií. Správní rada AFČR do druhého kola vybrala deset osobností: Kurátorskou dvojici Vladimír Birgus a Jan Mlčoch, pedagoga a kurátora Vladimíra Birguse, galeristku Janu Böemerovou, teoretičku fotografie Annu Fárovou, fotografickou dvojici Alena Dvořáková a Viktor Fischer, galeristu G4 Zbyňka Illka, nakladatele Karla Kerlického /KANT/, fotografa Antonína Kratochvíla, fotografa Jaroslava Kučeru a fotografa Jana Reicha. Finalisty posuzovala dvanáctičlenná porota, sestavená z členstva AFČR. Každoročně jsou nejméně čtyři porotci zaměněni. Také letos rozhodovali s vědomím, že jmenovaní mají za sebou realizaci celé řady konkrétních projektů. Již nominacemi byl akcentován vždy nejvýraznější počin roku 2005.

| Autor: * redakce * | Vydáno dne 30. 03. 2006 |
Milan Jaroš, 2004

Tři z FAMU: Milan Jaroš, Tomáš Třeštík a Lukáš Žentel. Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava, 19. 5. – 8. 6. 2005.

Milana Jaroše, Tomáše Třeštíka a Lukáše Žentela nespojuje jenom přátelství a poměrně dlouhá léta společně strávená na katedře fotografie FAMU, ale i leccos v jejich vlastních fotografiích. Všichni tři se věnují rozličným podobám dokumentární fotografie, ale každý z nich zkouší i něco dalšího – a to nejenom ve volné tvorbě, ale i v zakázkách: Žentel a Třeštík se věnují různým oblastem užité fotografie,  Jaroš čas od času fotografuje reportáže pro týdeník Reflex, Třeštík  režíroval dokumentární pořad pro Českou televizi My z klubu a podařilo se mu připravit a vydat knihu Osobnosti současné české reklamní a módní fotografie. Všichni začínali s černobílou fotografií, ale dnes dávají přednost barvě a rozličnými způsoby se snaží o její invenční využití. Všichni tři jsou odhodláni ve svých fotografiích nejenom ukazovat svět kolem sobe, ale i prozradit leccos ze svého vnitřního světa.| Autor: Vladimír Birgus | Vydáno dne 21. 05. 2005 |