Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

„Fotografické zápisky o Opavě 1937 – 1967

pozvanka-def město mezi poezií a tragédií (nezveřejněné práce anonymních opavských amatérských fotografů ze sbírky Rudolfa Dybowicze)

Velká historie měst je většinou dobře zachycena v řadě odborných i popularizačních publikacích. Přesto se stále nabízí možnost vyslechnout si prostřednictvím psaných i obrazových deníků osobní příběhy dnes již anonymních lidí, kteří žili každodenní život v konkrétních společenských, kulturních, ekonomických podmínkách. Postupně se otvírají soukromé archivy a velké události (úmrtí státníků, změna politického režimu, konce války) vnímáme pouze jako kulisy, ve kterých se utvářel osobní a rodinný život „běžných“ občanů. Je to zvláštní pocit vzbuzující úctu, vidět lidi ještě nedávno žít v provizorních, skromných podmínkách, které si do důsledku ani neumíme představit a zároveň vnímat přirozenou důstojnost jejich života. Fotografie má nezaměnitelný dar vyprávění, který je veden jazykem symbolů, drobných náznaků, atmosféry, subjektivní estetiky a umožňuje nám vstoupit do dějů událostí jiných lidí, v jiné době. Uklidňující sdělení je, že bez ohledu na materiální podmínky, století, politiku, módu atd. žijeme stejné životy jako předchozí generace s jejich obavami, radostmi, tužbami. Toto konstatování nás nejen nevyděsí, ale konstatuje, že vše je vlastně v pořádku, že žijeme v souladu s lidským společenstvím, krásou a etikou světa.obrazek
 
obrazek
obrazek
obrazek

Na opavské výstavě je představen malý výběr z tisíce negativů i fotografií anonymních tvůrců, který by měl naznačit mozaiku života opavských občanů v letech 1937 – 1967. Přes kaleidoskop černobílých sklíček můžeme nahlédnout do privátního i veřejného světa lidí a jejich příběhů s odstupem několika desítek let. Cílem výstavy je zprostředkovat pohled amatérských fotografů, jakým zaznamenávali Opavu, její architekturu, společenství lidí. Jde o zajímavou konfrontaci proměny životního stylu, proměny města na podkladě významných historických událostí i každodenního života. Výstava a připravovaná publikace je určena nejen opavským patriotům, zájemcům o dokumentární fotografii, ale všem, kteří rádi čtou fotografie a přemýšlejí o všech souvislostech života. Výstavu a publikaci, která bude vydána začátkem listopadu 2015, připravili: Mgr. Dalibor Halátek, Rudolf Dybowicz, Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

Výstava se koná v rámci 58. ročníku festivalu Bezručova Opava ve spolupráci s Magistrátem statutárního města Opavy, Opavskou kulturní organizací, Institutem tvůrčí fotografie a Centrem multimediální tvorby FPF Slezské univerzity v Opavě.


| Autor: administrator | Vydáno dne 28. 08. 2015 | 1035 přečtení |
| Počet komentářů: 18 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |