Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Andrzej P. Florkowski: Prostory

Andrzej Florkowski, z cyklu Prostory 1
Ostrava, Galerie Opera
, Divadlo Jiřího Myrona, 10. března – 13. dubna 2005.

Výstava s názvem Prostory Andrzeje P.Florkowského je malou rekapitulací tvorby posledních let tohoto výrazného polského fotografa a pedagoga. Představuje rozměrné barevné fotografie ze souborů Prostory, Zodiak, Pravidla hry a Portréty.

Andrzej P. Florkowski (nar. 1951) se dlouhodobě věnuje barevné fotografii, kde se mimo jiné intenzívně zabývá vztahem mezi světlem a barevností fotografie. To je také důležitým tématem jeho posledního fotografického souboru, který se jmenuje Prostory. Využívá zde dlouhý expoziční čas a fotografuje v situacích, kdy díky nízké intenzitě světla lidské oko vidí už nebarevně a neostře nebo jen tmu. V těchto okamžicích Andrzej Florkowski zúročuje specifickou schopnost fotografie vytvořit při dlouhé expozici záznam vzhledu předmětů odrážejících minimum světelných paprsků, tedy vytvořit zobrazení ukryté, nehmotné části našeho světa. Zdůrazňuje, že je to právě světlo, které určuje vzhled, barevnost a tedy i naše vnímání věcí.V souboru Prostory takto fotografoval moře a detaily na mořském pobřeží. Pravidelný dech vlnící se mořské hladiny a vodní páry při takovémto dlouhodobém „lapání světla“ vytváří na snímku sametově hebkou, neostrou hmotu a světlo opálově modré a růžové tóny. Ztrácí se možnost rozlišení, co je nad hladinou a co ukryto pod ní, předměty pozbývají barev, na které jsme uvyklí a narušuje se i reálný prostor. Díky fotografickému, technickému záznamu tak spatřujeme poetický až přízračný svět, prostor, který je nám jinde než na fotografii odepřeno někdy spatřit.

Podobně důležité postavení má světlo i v předchozích souborech Andrzeje Florkowského. V souborech fotografií jako Zodiak  (Zvěrokruh) a Pravidla hry často vycházel z principů reklamní fotografie, která mu byla vždy v jeho tvorbě blízká a sám se jí věnuje jako profesionální fotograf.  Ve snímcích ze souboru Pravidla hry je reagováno na stereotypy konání. Florkowski pro jejich ozřejmění využívá všeobecně známá pravidla her, jako jsou šachy, domino, kostky, vrchcáby atd.

Andrzej P. Florkowski vystudoval dějiny umění UAM v Poznani. V osmdesátých a devadesátých letech se věnoval reklamní fotografii. Od roku 1988 pracuje na poznaňské Akademii výtvarných umění. Vyučuje reklamní fotografii na katedře fotografie a od roku 1999 je na této škole proděkanem pro dálkové studium Fakulty multimediálních komunikací. V devadesátých letech byl nezávislý producent Polské televize, programů 1, 2, 3 a kabelové televize v Bostonu. Z mnoha autorských výstav jmenujme alespoň: Zodiak, Galerie PACAMERA, Suwałki (2002), Pravidla hry, Galerie OKNO, Słubice (2002), Kościan – skupinový portrét, Městské muzeum, Kościan (2001), Zodiak, Stará galerie ZPAF, Varšava (1998), Zodiak, Kłodský dům kultury, Kłodsko (1997). Zúčastnil se řady skupinových výstav.

Tomáš Pospěch


| Autor: Tomáš Pospěch | Vydáno dne 08. 03. 2005 | 3351 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |