Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Výstava fotografií Roberta Knotha “Poloviční život”
Robert Knoth, Denis Chajazov může po pěti operacích chodit, 2001
 

Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava, od 19. 1. do 26. 2. 2006.

V galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě bude od až 19. ledna do 26. února 2006 fotografií vystaven soubor dokumentárních snímků předního nizozemského  fotografa Roberta Knotha s názvem „Poloviční život - Lidské osudy poznamenané jaderným odpadem z ruského zařízení Majak“.

Výstavu pořádá Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě ve spolupráci s Institututem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a ekologickou organizací Greenpeace v Praze.

Výstavu zahájí 19. 1. 2006 v 17 hodin prof. Vladimír Birgus a Mgr. Jiří Siostrzonek.Robert Knoth, Šestnáctiletý Ramzis Fajzulin se narodil s vodnatelností hlavy, 2001
  
Robert Knoth, Deformované embryo v embryologickém muzeu v Čeljabinsku, 2001
  
Robert Knoth, Vafir Gusmanov chodí jen s pomocí berlí a nemůže pracovat na poli nebo lovit, 2001
  
  

Černobílé fotografie Roberta Knotha zachycují běžný každodenní život obyvatel ruské vesnice Musljumovo a blízkého okolí. Lidé, které Knoth fotografuje, však nežijí normálním životem. Obrazy z ulic a domovů nenápadným způsobem dokumentují jejich osudy, které ovlivnil jaderný průmysl a nezodpovědné jednání jeho provozovatelů. Vesnice Musljumovo totiž leží na Urale v čeljabinském regionu, asi 1400 kilometrů od Moskvy, ale jenom 30 kilometrů od největšího jaderného komplexu na světě Majak. Ten byl od roku 1948 nejdůležitějším sovětským zařízením na výrobu plutonia a zpracovávání vyhořelého jaderného paliva. Jeho historie je jedním dlouhým řetězem jaderných katastrof, ekologických havárií a hazardování s lidskými životy. Mezi lety 1948-56 vypouštěl závod vysoce radioaktivní tekuté odpady přímo do nedaleké řeky Teči, kterou více než 124 tisíc tamních obyvatel využívalo jako zdroj pitné vody a bylo tak vystaveno obrovským dávkám radioaktivity. Udává se, že 8 tisíc z nich zemřelo na následky ozáření.  V roce 1957 se kovový tank s vysoce radioaktivním odpadem přehřál a explodoval.  Došlo k  jaderné havárii, při níž bylo radioaktivitou zasaženo více než 23 tisíc km² a postiženo na 270 tisíc lidí, z nichž jenom 10 tisíc bylo evakuováno. Až výbuch jaderného reaktoru v Černobylu v roce 1986 předčil následky této jaderné katastrofy.  Celých 16 let bylo z  Majaku vypouštěno ohromné množství tekutého radioaktivního odpadu do jezera Karačaj, které v horkém létě roku 1967 vyschlo. Rozfoukaný radioaktivní prach tehdy postihl přes 40 tisíc lidí.  Sovětský režim všechny tyto katastrofy tajil. Ale i dnes je situace mnoha lidí v okolí Majaku tragická. Přibližně polovina z dvou a půl tisíce obyvatel Musljumova je sterilních, třetina všech novorozenců má fyzickou vadu a téměř každý obyvatel trpí některou chronickou nemocí.

Nizozemský fotograf Robert Knoth (nar. 1963) přišel v roce 2000 do této vesnice s bohatými zkušenostmi válečného fotoreportéra, který zobrazoval utrpení lidí v Somálsku, Afghánistánu, Angole, Kosovu a dalších bolavých částech světa,  publikoval v tak prestižních denících a časopisech, jakými jsou Daily Telegraph, De Volkskrant, Sunday Herald, Süddeutsche Zeitung, Stern, Die Zeit nebo Mother Jones Magazine a který měl na svém kontě několik významných cen ve světové soutěži novinářské fotografie World Press Photo.  Svůj soubor Poloviční život, na němž pracoval dva roky, složil ze dvou částí – jednak z bezprostředních dokumentárních snímků v tradici humanistické fotožurnalistiky, jednak ze statických čtvercových portrétů, které svou centrální kompozicí a sugestivními pohledy přímo do kamery připomínají sociologické portréty Augusta Sandera či  Walkera Evanse, ale také třeba Antanase Sutkuse, jehož portrétní tvorbu jsme mohli nedávno vidět v Domě umění v Opavě. Knoth se nesnažil o vnějškové efekty a neobvyklou obrazovou skladbu, protože především chtěl vytvořit co nejautentičtější snímky. Snažil se jimi upozornit na tragédie obyvatel okolí Majaku, na nichž se tak krutě podepsala nezodpovědnost a arogance mnohých sovětských činovníků, kteří se tak málo starali o osudy obyčejných lidí. Ukazuje děti, které přišly na svět s Downovým syndromem, starou ženu, která následkem jaderné havárie oslepla,  dívku stojící před školní tabulí se svěšenýma rukama, protože jimi nemůže pohnout, dvacetiletého mladíka, který větší část ze svého života strávil v nemocnicích, radioaktivním zářením zdeformovaná embrya v embryologickém muzeu v Čeljabinsku. Ale také fotografuje mladé lidi na diskotéce nebo muže na lovu kachen a ukazuje, že i v těchto strašných podmínkách touží lidé po normálním životě.

Knothovy výmluvné fotografie jsou mimořádné účinným pomocníkem ekologické organizaci Greenpeace v jejím úsilí o záchranu naší planety.

Robert Knoth se narodil v roce 1963 v Rotterdamu. Rok studoval na výtvarné akademii v Utrechtu. V letech 1990-94 se živil jako fotograf rockových hvězd, od té doby pracuje jako fotoreportér pro různé holandské i zahraniční deníky a časopisy. Fotografoval válečné konflikty a různé dramatické situace v mnoha zemích. Získal řadu cen v soutěži holandské novinářské fotografie Zilveren Camera, v roce 1999 obdržel 2. cenu v kategorii Lidé ve zprávách ve World Press Photu.

Výstavu doprovází padesátistránková publikace Half Life s fotografiemi Roberta Knotha a texty Antoinette de Jong a Mika Townsleyho v angličtine a ruštině. Více o putovní výstavě Greenpeace na speciálních webových stránkách http://www.greenpeace.cz/majak/

Redakce


| Autor: * redakce * | Vydáno dne 18. 01. 2006 | 3032 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |