Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

David Turecký – BOJOVNÍCI
     

26. 2. - 1. 4. 2007
Vernisáž 26. 2. v 18.00

Galerie Artistů ve foyer kina Art
Cihlářská 19, Brno

Série fotografických portrétů Davida Tureckého nás zavádí do světa thajského boxu. Prostředí i mentalitu zápasníků autor dobře zná, sám se aktivně tomuto sportu věnuje a tato skutečnost se výrazně promítá i do formálního řešení fotografií. Jeho cyklus se diametrálně liší od většiny jiných fotografických souborů, které v oblasti boxu vznikají; vyhýbá se prvoplánovým obrazům zachycujícím krvavé scény či vyhrocené momenty přímých direktů a knock-outů zmrazených v tisícině vteřiny.

V komparativních portrétech ponechává samotný zápas stranou a situaci v ringu můžeme pouze odhadovat z rozdílů v asketicky strohých záběrech pořízených před samotným zápasem a těsně po jeho skončení. Portrétované zápasníky umisťuje David Turecký před neutrální bílé pozadí, plošným nasvícením potlačuje prostorovost snímané situace a snaží se maximálně zachovat perspektivu snímání obou záběrů - tím vytváří až sterilní prostředí, ve kterém vyznívají veškeré nuance změn, které zápas na boxerech zanechal.Série Bojovníci není ani akční ani prvoplánově efektní. O to zajímavější se jeví při koncentrovaném pohledu, kdy technicky dokonalé printy umožňují interpretovat dramatickou situaci, kterou každý z portrétovaných před několika chvílemi prošel - vedle změny držení postavy či výrazu tváří se zde výrazně uplatňují zejména barevné proměny pokožky, které působí obzvlášť sugestivně. Skutečnost, že celek nepůsobí ve svém rozsahu fádně, je dána vhodnou volbou dostatečně rozmanitých typů zápasníků - mnohé z nich bychom si v ringu dovedli možná jen stěží představit.

Princip komparativních portrétů sice není ve fotografii ničím novým, ale k fotografii přirozeně patří a můžeme čekat, že se i v budoucnu objeví další koncepty, které tento fenomén budou využívat. Koneckonců i nedávná výstava Rineke Dijkstra v pražském Rudolfinu přinesla několik projektů, které srovnávací obrazový princip využívají. V tomto kontextu bychom neměli přehlédnout, že David Turecký ve svém cyklu dokázal jít vlastní cestou a bude zajímavé sledovat, zda jeho další fotografická série z prostředí lékařů kliniky transplantační chirurgie bude ve svém výsledku podobně sugestivní.

Evžen SobekDavid Turecký, BcA, narozen 1.10.1981 v Praze

Studium
1997-2000 Střední odborné učiliště Hloubětínská, obor fotograf.
2000-2002 Nástavbové studium obor podnikání v oborech obchodu a služeb.
2002-2006 Institut tvůrčí fotografie, filosofická fakulta slezské univerzity v Opavě.

Výstavy
1999, DDM Úvaly u Prahy, kolektivní výstava
2002, DDM Úvaly u Prahy, výstava iluze
2003, Vestibul kina Říčany, intermediální tvorba Autoportréty
2004, Kino OKO, „zbytečný dva roky“
2005, ROXY Praha, red bull 4elements
2006, NOD ROXY Praha, Portrét

Profil
Od roku 1997 spolupráce se skateboardovými časopisy Board, Move Magazine, později spoluzakladatel časopisu Free Magazíne.
Od roku 2002 fotograf ve svobodném povolání.
Práce na projektech mnoha společností např. ENERGIE a.s., MERO čr., BOVIS, VEHICLE, FEURING de., OVB, KAPSCH, ODS kampaň 2006.
V současné době spolupráce s redakcemi časopisů např. Chief GURMÁN, TIME IN, LISTY hl.m.Prahy, Grand EXPRES, DEVELOPER.


| Autor: Evžen Sobek | Vydáno dne 26. 02. 2007 | 2896 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |