Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Jiřina Hankeová – Trávy
      
Výstava s názvem Trávy probíhá  od 6.6.2007 do 10.7.2007 v Malé galerii České spořitelny v Kladně. Autorka narozena roku 1948, která není známa jen svými fotografiemi, ale i jinou výtvarnou činností, jako je psaní básní, povídek, textů k písním. Věnuje se grafice a malířství a v neposlední řadě fotografování.

Jiřina Hankeová, která nejvíce zapůsobila svou  výstavou s názvem Trapný pokus o autoterapii, kterou se prezentovala v loňském roce na mnoha výstavách, například v Praze, v Chebské galerii, v Kladně. Výstava s názvem Trávy je spojením několika odvětví umění. Jsou to práce, které vznikaly v roce 2006 a 2007. Na začátku celé výstavy nás přivítá nejenom fotografie, ale také úryvek básňě kterou si dovolím ocitovat protož se domnívám, že je naprostým vystižením celé výstavy.

Báseň s názvem Stačí tak málo

Přelomit suché stéblo
a pozorně naslouchat jak praská,
Rozštěpit stonek pampelišky
 a cítit v ústech hořkou chuť,
Pozorovat pod hvězdami
 mihotavý let netopírů…

ze sbírky poezie CHLOROFILOVÍ LIDÉ rok 2003

Fotografie, kde se jsou vyobrazeny jednotlivé stébla trav, kde jsou vidět detailní zobrazení přecházející až do jednotlivých linií a na druhé straně fotografie rozbahněných trsů. Dále velice rozpohybované klasy, do kterých naráží vítr a vystihují sílu a nejenom větru, ale také tvrdost stébla které se pouze ohýbá a nezlomí. Fotografie v období podzimu, zimy i jara. Zobrazení se kterým autorka pracuje se blíží ke grafickému zobrazení reality.Fotografie jsou ve velkých skleněných rámech na šedobílé paspartě. Velikost fotografií je 24 x 30 cm.

Mezi jednotlivými sekcemi fotografií jsou nainstalovány malby, které přechází od grafického znázornění až po minimalizmus. Velkoformátová barevná grafika v rozměrech  A1 technikou tempery, kde jsou znázorněny propracovaně jednotlivé stébla v tmavších sytých barvách.  Některé zobrazují  vyňatou louku, množství jednotlivých stéblíček detailně zobrazených rudo hnědé klasy přecházející do okrovo zelené. Grafika připomíná otisk jednotlivých lístečků, semínek a výhonků trávy.

Toto spojení dvou příbuzných výtvarných vyjádření značně odlišuje klasickou fotografickou výstavu, při které se snaží autor vyjadřovat své prožitky pomocí malby světlem na fotografický papír. Zde autorka vystihla úžasné spojení přírodních úkazů zaznamenaných pomocí fotografie, tak vyjádření svého cítění, svých prožitků na téma trávy.

Když jsem se pohyboval v prostorách Malé galerie, narazil jsem zde na pana Hankeho, manžela autorky a také známého Kladenského fotografa. Pan Hanke mi prozradil, že se jeho žena právě věnuje tomuto tématu přímo v přírodě a na rozdíl od vystavených věcí, které jsou fotografiemi reality a grafiky vytvořené v ateliéru, teď momentálně vytváří obdobné motivy  přímo v přírodě na pauzák. Místo temperových barev používá přírodniny - rozmačkané travní  listy syrovou hlínu. Vznikají z toho zajímavé vize, které jsou i místy roztrhané, jak autorka tvoří přímo na položené zemi.


| Autor: Luboš Kluiber | Vydáno dne 20. 08. 2007 | 3022 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |