Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Andrej Balco a Petr Nagy: Fotografie
Petr Nagy, Hustopeče 2006.jpg
     
Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Vás srdečně zvou na zahájení výstavy

ANDREJ BALCO A PETR NAGY – FOTOGRAFIE

Výstavu zahájí v úterý 13. listopadu 2007 v 17 hodin
Mgr. Jiří Siostrzonek, PhD. a bude otevřena do 12. prosince 2007 vždy jednu hodinu před začátkem představení.
Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava.
Výstavní projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Ostravy.


Andrej Balco, Vasil
  
Andrej Balco, Ludmila
  
Petr Nagy, Hradec Králové 2006
  
Výstava představuje dva výrazné studenty Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a současně odráží tendence, které na této škole dlouhodobě dominují v oblasti živé fotografie.

Andrej Balco patří k silné generaci slovenských fotografů, díky kterým dnes můžeme hovořit o slovenském dokumentu jako o výrazném soudobém fenoménu. Na počátku nynějšího století přišli se zájmem o soudobou tvář Slovenska, chvíle odpočinku a nicnedělání i masové formy zábavy. Do dokumentární fotografie přinesli barvu, humor a někdy až ironii. Zároveň založili sdružení Slovenská dokumentární fotografie a díky této společné aktivitě se jim podařilo podnítit vznik dvou prestižních grantů pro fotografování soudobých proměn Slovenska. Andrej Balco se stal vítězem jednoho z nich a část fotografií podnícených tímto stipendiem jsou také součástí výstavy. Ve svém několikaletém projektu si všímal soudobých proměn slovenské společnosti a sledoval tyto změny především ve formách trávení volného času na slovenských sídlištích i za zdmi paneláků. Druhý přestavovaný projekt, za který dostal cenu v soutěži FRAME06 odráží jeho postupný přesun zájmu od momentní fotografie ke spíše portrétnímu pojetí dokumentu, který je pevněji svázán s výchozím myšlenkovým konceptem. V souboru Neďelná želania představuje portréty Ukrajinců žijících na Slovensku, kterým pokládal nejzákladnější otázky.  Tváře nelegálních přistěhovalců jsou dodatečně zamlženy. Soubor je sugestivní výpovědí o nepříliš reflektovaném sociálním statusu přistěhovalců, se kterými se střetáváme téměř denně, ale o jejichž životě a problémech nechceme příliš slyšet.

Petr Nagy, fotograf z Hradce Králové, se věnuje jak dokumentární fotografii zaměřené na výrazně sociální projekty, tak vytváří snímky, které jsou mnohem subjektivnější autorskou reflexí. Právě k takovým patří dosud stále neukončený soubor Letiště. Petr Nagy se živí jako letecký fotograf. Blízké prostředí letadel a letišť, jak těch užívaných, tak i zaniklých, využil pro rozehrání široké škály nejrůznějších mnohoznačných situací, kde pracuje s výraznou barevností, svěžími obrazovými kompozicemi a náznaky gest a dějů. Některé snímky evokují obrazy Kamila Lhotáka ze čtyřicátých a padesátých let, plné přízračné atmosféry a obdivu i strachu ze světa techniky.

Tomáš Pospěch

 

Andrej Balco, (25. 9. 1973, Bratislava), žije v Pezinku.
Vystudoval obor sociální práce na Trnavské univerzitě (1999), fotografii na Lidové konzervatoři v Ostravě (2000) a bakalářské studium na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (2006), nyní je stejné škole studentem magisterského studia. Zabývá se především dokumentární, reportážní a reklamní fotografií, spolupracuje s řadou časopisů a reklamních agentur. Pracoval jako fotograf ve vydavatelstvích 7 plus a TREND v Bratislavě, nyní je volný fotograf. Byl zakládajícím členem sdružení Slovenská dokumentární fotografie. Vystavoval v Pezinku, Białystoku, v Brně, získal ceny na Czech Press Photo (2002, 2007), Mio Photo Awards v Osace (2004, 2005), FOTOFRAME 2006. Zúčastnil se řady kolektivních výstav, mimo jiné expozic Rodinný album.sk (Umělecká beseda slovenská, Bratislava, 2002) a Absolventi ITF, (Dům umění, Opava, 2003), 15 z ITF, Stará galerie ZPAF, Varšava 2006, 5lovensko, Středoevropský dům fotografie, Měsíc fotografie Bratislava, 2007.


Petr Nagy, (10. 3. 1978 v Brandýse nad Labem), žije v Hradci Králové.
Vystudoval strojní průmyslovku, roční studijní pobyt v San Jose, California; Nyní ve 3. ročníku Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Pracuje jako fotograf (Argus Geo Systém s.r.o., letecké snímkování). Ve své volné tvorbě se věnuje různým polohám umělecké dokumentární fotografie: od humanisticky laděné až po osobnější autorské výpovědi. Vytvořil několik rozsáhlejších fotografických projektů: Indie, mapující adopci na dálku ve spolupráci s Českou katolickou charitou (2004) nebo Soutok událostí (2006), ve spolupráci se statutárním městem Hradec Králové. Samostatné výstavy: Hradec Králové, Přerov, Jilemnice, Kutná Hora. Společné výstavy: 15 z ITF, Varšava, 2006; Poutník v krajině, Olomouc, 2006; Hranicko, Městské muzeum a galerie v Hranicích, 2006; Czech Start! Institut für Kreative Fotografie Schlesischen Universität in Opava, Fotogalerie Friedrichshein, Berlín, 2007.


| Autor: Tomáš Pospěch | Vydáno dne 13. 11. 2007 | 5830 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |