Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Díla polských studentů opavského Institutu tvůrčí fotografie představena nejnověji v ostravské Galerii Opera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Tradice studia Poláků na českých vysokých školách je velmi dlouhá, vždyť už na nejstarší středoevropské univerzitě, založené roku 1348 v Praze císařem Karlem IV., tvořili Poláci významnou část studentů. Rovněž na českých uměleckých školách už vystudovalo několik vynikajících polských umělců. Třeba sochařka Alina Szapocnikow, která byla těsně po válce studentkou Josefa Wágnera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, nebo filmová režisérka Agnieszka Holland, v době Pražského jara a jeho násilného konce studující na pražské FAMU (nedávno natočila jeden z nejlepších českých filmů posledních let Hořící keř).Agnieszka Michalak, Bez názvu, 2013
Alan Artur Willmann, Libye, 2012
Anna Grzelewska, Julia Wanabe, 2012
Marta Cieslikowska, This Tooth Want Grow Back,second year, 2013
Magda Sokalska, c yklu Viděla jsem nějaká znamení lásky, 2012
 

Na žádné z českých uměleckých škol však Poláci netvořili a netvoří tak vysoké procento studentů bakalářského, magisterského i doktorského studia jako na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Krátce po založení v roce 1990 (tehdy byl ITF vedle pražské Katedry fotografie FAMU a Katedry fotografie Vysoké školy pro knižní umění a grafiku v Lipsku teprve třetí samostatnou fotografickou katedrou v postsovětském bloku) šlo o jednoho nebo dva polské studenty v ročníku, dnes však Poláci tvoří zhruba třetinu všech studentů a mezi pedagogy pracuje už dva roky Rafał Milach.

Řada polských absolventů i studentů ITF se významně uplatňuje ve vlasti i v zahraničí. Jsou mezi nimi nejen výborní fotografové, kteří přispěli k zásadním proměnám polské fotografické tvorby, ale též ředitelé fotografických galerií, organizátoři festivalů, pedagogové vysokých i středních škol, šéfredaktoři novin a časopisů, vydavatelé a autoři knih, teoretici a publicisté. Kromě už zmíněného R. Milacha si připomeňme jména jako Piotr Szymon, Kuba Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Mariusz Forecki, Grzegorz Klatka, Magdalena Sokalska, Michał Łuczak, Adam Tuchliński, Pawel Supernak, Szymon Szcześniak, Arkadiusz Gola, Krzysztof Goluch, Katarzyna Sagatowska, Marcin Grabowiecki, Krzysztof Szewczyk, Tomasz Wiech, Anna Orlowska, Rafał Siderski, Kamila Rokicka, Anna Grzelewska, Artur Willmann.

Některé z nich představuje výběr prací současných polských studentů a nedávných absolventů ITF. Jak její název napovídá, představuje dva okruhy děl, které jsou mezi nimi rozšířené: fotografie s tématy vnitřního světa, autorské sebereflexe, intimity, rodiny a přátel na jedné straně a moderní, často výrazně subjektivně pojaté dokumenty vnějšího světa na straně druhé. I když jde o poměrně velkou výstavu, je to jen malá ukázka tvorby polských studentů ITF. Rozsáhlejší verze byla v září uvedena na festivalu Bialystok Interphoto a příští rok se stane součástí Varšavského festivalu umělecké fotografie. ITF jimi přispívá k dobrým vztahům dvou národů, jež jsou, jak ukazuje Mariusz Szczygieł, tak blízké i tak vzdálené,“ uvádí jako pozvánku k prohlídce výstavy její kurátor a vedoucí ITF prof. PhDr. Vladimír Birgus.

Výstavu pořádají Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a ITF za podpory statutárního města Ostravy.

Autor: Ivan Augustin


| Autor: Augustin | Vydáno dne 16. 10. 2013 | 1689 přečtení |
| Počet komentářů: 652 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |