Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Doctor honoris causa Jindřich Štreit, první fotograf s tímto titulem

Pedagog opavské fotografické školy převzal v Bratislavě čestný doktorát. Není to maličkost. Jedná se o velké mezinárodní uznání.

Opava – Jindřichu Štreitovi, světoznámému fotografovi a pedagogovi Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty (ITF FPF) Slezské univerzity v Opavě, se dostalo velkého ocenění v podobě mezinárodního uznání. Je totiž historicky prvním fotografem v Česku a na Slovensku, jemuž byl udělen titul Doctor honoris causa. Stalo se tak ve čtvrtek 2. října 2014 v 11.00 hodin v Městském divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislavě. Jindřich Štreit převzal čestný doktorát z rukou akademického malíře Stanislava Stankociho, rektora bratislavské Vysoké školy výtvarných umění, která mu titul udělila a která právě slaví 65. výročí svého založení.

Tím vším ale slavnostní druhý říjen v Bratislavě neskončil. O čtvrté hodině odpolední se v tamní Galerii Medium otevřela výstava Jindřicha Štreita a Rudolfa Fily spojená s křtem knihy nazvané Obraz a slovo. Připomeňme, že slovenskému malíři Rudolfu Filovi byla v tento den udělena stejná čestná hodnost jako jeho příteli Jindřichu Štreitovi. Toho přijeli do Bratislavy podpořit jeho kolegové z ITF včetně děkana FPF Zdeňka Stuchlíka a vedoucího ITF Vladimíra Birguse.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Foto: Vladimír Meletzký
 

„Stavěl jsem most mezi našimi kulturami,“ říká Jindřich Štreit

Jindřich Štreit se netají tím, že mu ocenění udělalo radost a že ho vnímá i jako uznání fotografickému oboru.

Vy jste u našich sousedů znám, se slovenskými umělci spolupracujete již dlouho. To vysvětluje, proč vám tento titul udělili.

O udělení rozhodla umělecká rada Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, na které jsem mimochodem dva roky učil. Dlouhá léta, ještě za minulého režimu, jsem stavěl most mezi českými a slovenskými umělci, s nimiž mě poutá přátelství. Zařazoval jsem je na své výstavy a konfrontoval s českými umělci. Považovali si toho, stejně jako já si vážím skutečnosti, že jsem měl možnost vystavovat v různých městech Slovenska včetně Bratislavy. V roce 2007 byla má výstava Retrospektiva představena dokonce v Slovenské národní galerii.

Které slovenské umělce jste u nás představil?

S velkým zájmem se setkaly výstavy Jozefa Jankoviče, Juraje Bartusze, Mariána Mudrocha, Daniela Fischera, manželů Bočkayových, Rónaiových, Minárikových, Michaely Klimanové – Trizuljakové, Doroty Sadovské, Alberta Marenčina, Otise Lauberta, Juraje Liptáka, Mariána Huby, Dezidera Tótha, Juraje Meliše, Julia Kollera, Andreje Bána, Ľuba Stacha, Rudolfa Fily a dalších. Uspořádány byly také individuální a studentské výstavy i velké přehlídky současného slovenského umění a slovenské fotografie.

Jak konkrétně opavská a bratislavská škola spolupracují?

Studenti se setkávají na společných workshopech a výstavách. Pedagogové si vzájemně vycházejí vstříc a školy vedou doktorandská a docentská řízení. V Opavě také studuje mnoho talentovaných slovenských studentů. (azu)

Co znamená titul Doctor honoris causa

Doctor honoris causa (čestný doktor, zkratka dr. h. c. uváděná za jménem) je čestný akademický titul, který je udělován bez studia a skládání zkoušek. Nejčastěji ho uděluje univerzita či jiná vysoká škola. Udělením titulu se oceňují významné zásluhy osobnosti v určitém oboru vědy či umění, zásluhy o mír, určitý stát, rozvoj vztahů mezi státy apod. Mezi známé české nositele tohoto titulu patří například exprezident Václav Havel, architektka Eva Jiřičná, fyzik Jiří Bičák, chemik a vynálezce Antonín Holý, novinář a spisovatel Pavel Tigrid či kardinál František Tomášek.

Autor: Zuzana Urbánková


| Autor: administrator | Vydáno dne 08. 10. 2014 | 794 přečtení |
| Počet komentářů: 23 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |