Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Josef Mikulka - SentimentGalerie Amadeus připomíná zapomenutého olomouckého fotografa Josefa Mikulku

 

Olomouc, 17. 6. 2013

 

Ve své době patřil k významným a oceňovaným fotografům a jeho fotku publikoval na titulní stránce i prestižní časopis American Photography. Dnes je jméno olomouckého fotografa Josefa Mikulky (1892 – 1975) známé jen znalcům a historikům. Do širšího povědomí by jeho dílo chtěla vrátit olomoucká Galerie Café Amadeus ve stejnojmenné kavárně Arcidiecézního muzea Olomouc výstavou nazvanou Sentiment, která bude zahájena 25. června  a potrvá do 15. září.

Rodák z Bohuslavic u Litovle se začal fotografii věnovat ve svých 18 letech. V období mezi dvěma světovými válkami byl aktivním členem amatérského hnutí u nás, byl členem Klubu fotografů amatérů v Olomouci.

Podle kurátora výstavy Davida Komínka Mikulkovy fotografie nepřekypují experimentem, ale dokumentují život v duchu doznívajícího piktorialismu a klasické krajinářské fotografie. „Láska k přírodě a k lidem, patrná z jeho snímků, jde napříč celou jeho tvorbou. Snad to byla aktivní zkušenost ze dvou světových konfliktů, která nutila Mikulku hledat ve svých snímcích klid, vyrovnanost a poezii,“ řekl Komínek.

Jeho velkým fotografickým námětem byla podle historičky umění Štěpánky Bieleszové také Olomouc. „Starobylé uličky, atmosféra městských parků, povodí řeky Moravy. U všech jeho fotografií je patrná atmosféra podmalovaná světlem, počasím, nálada z nich doslova promlouvá,“ popsala Mikulkovy snímky.

Fotografie Josefa Mikulky se ve své době těšily velké pozornosti, posbíraly i ceny na domácích i zahraničních výstavách. „Jeho práce ocenili na mezinárodních salonech v Lucernu nebo v Cannes, fotografii ´Vánoční stromek´ publikoval na titulní stránce prestižní americký časopis American Photography,“ upozornil Komínek. Dnes je však jeho jméno pozapomenuté a zůstává ve stínu slavnějších a progresivnějších vrstevníků, jako byli František Drtikol, Jaromír Funke či Josef Sudek. „Přestože byl fotoamatér a nepatřil mezi průkopníky nových trendů, nepostrádají jeho fotografie výtvarné a estetické kvality. Hodnota jeho fotografií je nejen v umělecké rovině, ale i v rovině dokumentární a historické,“ vysvětlila význam Mikulkovy tvorby Bieleszová.

Výstava nazvaná Sentiment bude v kavárně Arcidiecézního muzea Olomouc zahájena v úterý 25. června v 17 hodin a potrvá do 15. září. Galerie Café Amadeus vznikla v roce 2009. Dramaturgie výstav, jež vzniká ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, se zaměřuje na tvorbu střední a nejmladší generace. Dosud galerie uspořádala více než 20 výstav. V roce 2011 byla jako jediná česká galerie pozvána na prestižní pařížský Festival mladé evropské fotografie Circulation(s).

 

 

kontakt pro média

Mgr. Petr Bielesz

Tiskový mluvčí

Muzeum umění Olomouc

Denisova 47, 771 11 Olomouc

(+420) 585 514 282, (+420) 724 202 905

bielesz@olmuart.cz, www.olmuart.czTextové pole:


| Autor: administrator | Vydáno dne 01. 07. 2013 | 1081 přečtení |
| Počet komentářů: 2028 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |