Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Peter Korček
01

Příroda ve městech útočí na beton, panel, železo a sklo

14.10.2016 5plus2 str. 29 Moravskoslezský kraj

DALIBOR MAŇAS

Opavský student dokumentuje, jak příroda postupně zarůstá do měst. Jeho snímky jsou nyní k vidění v Ostravě.

OPAVA, OSTRAVA / Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě společně připravily výstavu fotografií Petera Korčeka nazvanou Zelené město (Green Capital).

Autor fotografií se zaměřil na skutečnost, kterak dominanty lidských sídel zarůstají zpětně přírodou.

Výstava, kterou zahájili pedagogové Slezské univerzity Vladimír Birgus a Jiří Siostrzonek, je k vidění až do 16. listopadu vždy hodinu před představením Galerie Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě.01 Fenomén přírody

Student Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Peter Korček si zvolil na závěr bakalářského studia fenomén soustavného, ale nenápadného pronikání přírodních prvků divočiny do města a jeho okolí.

„Tento nový pohled na proměnlivou tvář města velmi intenzivně vnímá při toulkách městskou krajinou a následně fotograficky dokumentuje,“ uvedl Jiří Siostrzonek.

Zejména bratislavské procházky mladého autora vedly k zamyšlení o vzájemných vztazích mezi společností a umělým prostředím, které si lidé vytvořili. „Obklopuje nás příroda a zároveň panelové domy, beton, železo, sklo. Vše se mixuje v různých kombinacích a variantách, které nás v důsledku formují,“ vysvětlil autor fotografií.

Lidé utvářejí životní prostředí a to je zpětně ovlivňuje. „Jde o nepřetržitý proces a zároveň úzký vztah vyvolávající vzájemné pozitivní i negativní akce a reakce. Město se Korčekovi mnohdy jeví jako divoká džungle, která nemilosrdně pohlcuje okolí,“ vysvětlil Siostrzonek.

V Korčekově fotografickém projektu Jungle City se známé bratislavské vizuální symboly – hrad, Nový most, Dóm sv. Martina, Petržalka – ztrácejí v bující zeleni.

„Navazující Korčekův projekt Wild Forests zpochybňuje výsledek úsilí urbanistů a představitelů města vysadit kolem rozsáhlých panelových sídlišť stromy, které mají v obyvatelích betonové džungle navozovat pocit blízkosti přírody. Korček na svých fotografiích polemizuje s výsledným rekultivačním efektem a konstatuje, že dobrý úmysl se nepodařilo naplnit,“ shrnul opavský profesor. Peter Korček zároveň zkoumá i vztahy člověka ke krajině. „Neoddělitelnou součástí městské krajiny jsou její obyvatelé. Sídlištní lidé, kteří dennodenně k ráčejí po stejných chodnících do práce, školy, za zábavou, jsou unaveni nepodnětným prostředím a z jejich tváří je vidět rezignace, únava,“ podotkl student.

Jako autor snímků putuje „nehostinnou krajinou“, ale na rozdíl od jiných lidí si situaci plně uvědomuje a reflektuje ji v dalším analytickém projektu „Ordinary People“. „Peter Korček se svými dosavadními projekty řadí k těm fotografům, které můžeme v dobrém smyslu slova označit jako společensky angažované,“ poznamenal Jiří Siostrzonek.

Foto autor| FOTO / PETER KORČEK

Foto popis| Člověk ve městech postavil dominanty: most Slovenského národného povstania v Bratislavě (vpravo dole). Příroda si je bere zpět.

Regionalni mutace| 5plus2 – Karvinsko

Stejná zpráva vyšla také v dalších 3 titulech:

5plus2 (Moravskoslezský kraj, str. 37), 5plus2 (Moravskoslezský kraj, str. 37), 5plus2 (Moravskoslezský kraj, str. 37)


| Autor: administrator | Vydáno dne 18. 10. 2016 | 455 přečtení |
| Počet komentářů: 9 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |