Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Soutěž FRAME011 vyhráli studenti ITF Anna Gutová a Gabriel Fragner

 

FRAME je mezinárodní fotografická soutěž pro profesionální fotografy a studenty fotografických škol z Česka, Polska, Slovenka a Maďarska. Cílem soutěže je poskytovat fotografům reprezentativní prostor pro uplatnění volné tvorby. FRAME se orientuje výhradně na profesionální fotografy a studenty fotografických škol, kterým neklade žádná omezení ve volbě tématu, žánru nebo fotografické techniky. Organizátory soutěže jsou sdružení pro přesahy fotografie MIMO a fotografická skupina Jasan. Oceněné práce jsou sestaveny do výstavního souboru, který je v průběhu roku představen na několika výstavách v České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.
Hodnocení letošního ročníku FRAME proběhlo v listopadu 2011. O výsledcích rozhodovala porota ve složení Ivan Pinkava (fotograf), Bohunka Koklesová (teoretička umění, VŠVU Bratislava), Josef Moucha (teoretik, fotograf, kurátor), Ábel Szalontai (vedoucí katedry fotografie univerzity Moholy Nagy v Budapešti), Vojtěch V. Sláma (fotograf). Frame katalog ke stažení

 

 

Přehlídka vítězných prací fotografické soutěže

Soutěž FRAME je otevřena fotografům Visegrádské čtyřky, tedy občanům a rezidentům České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Vyhlašovatelé nabízejí žánrově neomezenou otevřenost volnému umění v nejširší škále od realismu přes výtvarnou imaginaci ke konceptuální tvorbě. Od vypisování rozličných tematických rámců při FRAME011 upustili. Obměny, ba v sedmém ročníku téměř úplná výměna porotců, omezují deformaci stereotypem v minulosti dosažených výsledků. Finalisty vybírala porota ze 104 autorů všech zemí V4; přibližně dvě třetiny 137 zásilek byly domácího původu. O umístění si vždy nejdůrazněji říká ucelená výpověď nesená silnými obrazy. Pro Jana Grombiříka znamenají třetí cenu. FRAME přitahuje převážně studenty vysokých škol a profesionály mladé generace. Vizualita typická pro FRAME tudíž není mimoběžná inscenacím, aranžmá a konceptům povědomým z (mezi)národních výstav fotografických škol. Nechybí stylizační nápady, jedním takovým dvojmo boduje Akos Czigany. Zájmem pořadatelů by bylo získat více zralejších tvůrců a ukázat také jejich podněty současnosti. Oproti jednorázovým realizacím lze nastupující generaci přát více vědomé péče o hlubší souvislosti a tím o nadčasovost i osobitost poetiky. Teprve v delším záběru, čili s odstupem, vynikají posuny v soudobé citlivosti názorně. Neskutečně pestrý svět digitálně zpracovaných obrazů vyvolává v protireakci na sofistikované technologie přikrašlování mimo jiné potřebu retroobratů. Viz hlavní cenu Gabrielovi Fragnerovi a Anně Gutové.

Josef Moucha

 

 

 

 

Vítězové FRAME011

 

1. cena

Anna Gutová a Gabriel Frágner, studenti ITF v Opavě, CZ

soubor I LOVE MY FAMILY

 

2. cena

Akos Czigany, profesionální fotograf, HU

soubor SKIES

 

3. cena

Jan Grombiřík, student FMK UTB ve Zlíně, CZ

soubor ANNUNCIATION

 

finalista

Paweł Fabjański, profesionální fotograf, PL

soubor AUTO FIRE

 

finalistka

Anna Grzelewska, studentka ITF v Opavě, PL

soubor JULIA WANNABE

 

finalistka

Dagmar Vyhnálková, absolventka ITF, CZ

soubor HEART ON FIRE

 

 

Porota FRAME011

Ivan Pinkava (fotograf), CZ

Bohunka Koklesová (teoretička umění, VŠVU Bratislava), SK

Josef Moucha (kurátor, fotograf), CZ

Ábel Szalontai (vedoucí katedry fotografie Univerzity Moholy Nagy v Budapešti), HU

Vojtěch V. Sláma (fotograf), CZ 


| Autor: administrator | Vydáno dne 20. 02. 2012 | 1613 přečtení |
| Počet komentářů: 626 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |