Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Studenti Institutu tvůrčí fotografie v Opavě získali Zlatá oka – nejvyšší ceny Czech Press Photo
Foto: Roman Vondrouš

OPAVA – „Máme radost, že naši studenti Roman Vondrouš a Martin Wágner získali první místa v soutěži Czech Press Photo 2012. Jejich snímky bude možné vidět na výstavě vítězných fotografií, kterou zahájí 15. listopadu prezident republiky Václav Klaus v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze,“ seznámil nás s nejnovějším úspěchem univerzitních fotografů vedoucí Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě prof. PhDr. Vladimír Birgus.

Roman Vondrouš, pracující pro ČTK, získal Zlaté oko, tedy nejvyšší ocenění v kategorii Sport za sérii snímků Steeplechase, Pardubice, Kolesa, Netolice, nafocenou průběžně v červenci až září 2012. Kromě toho mu patří 2. místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví, kde porotu zaujal cyklem fotografií pořízených společně s Michalem Kamarytem v období od září 2011 do září 2012 a nazvaným Poslední rok Davida Ratha. Rovněž uspěl v kategorii Aktualita snímkem Václav Havel naposled. Dagmar Havlová ukládá ostatky prezidenta Václava Havla do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově v Praze, který pořídil 4. ledna 2012. Oceněn byl Čestným uznáním.
Martin Wágner, volný fotograf ve svobodném povolání, si převezme Zlaté oko v kategorii Každodenní život a za sérii snímků z let 2011 až 2002 nazvanou Kde začíná Evropa, Rusko.

 

 

 

 

 

 

  

Foto:Roman Vondrouš
Martin Vágner

Osmnáctého ročníku soutěže se zúčastnilo 297 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice, kteří přihlásili napříč všemi kategoriemi 3719 fotografií. Mezinárodní porota zasedala ve dnech 12. - 14. října 2012, hlavní cenu Czech Press Photo 2012 Křišťálové oko předá vítězi prezident republiky při vernisáži výstavy. Ta bude veřejnosti přístupná od 16. listopadu 2012 do 31. ledna 2013 v Křížové chodbě, Rytířském sále a románsko-gotických prostorách Staroměstské radnice v Praze. Vítězné fotografie jsou také prezentovány na internetu na adrese: www.czechpressphoto.cz
Ohlédneme-li se za letošním rokem, zaznamenali studenti i pedagogové ITF řadu dalších významných úspěchů nejen doma, ale prakticky po celé Evropě.
„Studentka Bára Prášilová obdržela Grand Prix Design, Anna Orlowska získala hlavní cenu Fotoprize na festivalu Fotofever v Bruselu a Tomasz Lazar obdržel Grand Prix na Mezinárodním festivalu fotografie v Lodži a druhou cenu v nejvýznamnější světové soutěži novinářské fotografie World Press Photo v Amsterodamu a samozřejmě z těch významnějších cen je nutné připomenout také studentku třetího ročníku Ivu Jašminskou, která vyhrála Photo Anual Awards,“ pokračuje vedoucí institutu.
K této sbírce je třeba přidat i úspěšné publikace. Například kniha 7 Rooms doktoranda ITF Rafala Milacha byla vybrána do finále 20 nejlepších publikací roku na Paris Photu.
Nejmarkantnější aktivitou studentů i pedagogů je ale výstavní činnost. Vypsat všechny, na které, ať už jako samostatní autoři či jako jedni z vystavujících, v letošním roce pozvali veřejnost, je prakticky nemožné. „Nicméně jmenujme asi nejrozsáhlejší projekty na festivalech Měsíc fotografie nebo OFF Photo v Bratislavě, kde nás bude reprezentovat deset výstav studentů a absolventů,“ zdůraznil prof. Birgus.
Nejbližší příležitost seznámit se s tvorbou Institutu tvůrčí fotografie dostanou ale Opavané. Ve čtvrtek 8. listopadu otevře doc. Pavel Mára ve zdejším Domě umění expozici Interpretace aktu studentů institutu.


Roman Vondrouš (narozen 1975 v Pardubicích)
Je absolventem Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích a bakalářského studia Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, kde v současné době pokračuje navazujícím studiem. Fotografuje od dětství, ale vážněji až od roku 2000, kdy se začal zajímat převážně o téma sportu, zvlášť koňských dostihů. Od roku 2005 je fotoreportérem České tiskové kanceláře, kde se každodenně věnuje agenturnímu fotozpravodajství.
V roce 2008 fotografoval na letních Olympijských hrách v čínském Pekingu, o dva roky později na zimní olympiádě ve Vancouveru v Kanadě. V soutěži Czech Press Photo již získal v předchozích ročnících několik ocenění.

Na snímku je jedna z fotografií cyklu Poslední rok Davida Ratha.
Zdroj: osobní web Romana Vondrouše


Martin Wágner (narozen 1980 v Praze)
Vystudoval fotografii na střední škole v Praze a dnes je studentem Institutu tvůrčí fotografe v Opavě. Tři roky vlastnil galerii v Praze na Jungmannově náměstí a byl jejím kurátorem. Uspořádal několik samostatných výstav. Věnuje se především reportážní fotografii, nejčastějším námětem je Rusko. Z různých postřehů skládá souhrnný obraz životních způsobů v dnešním Rusku. Sleduje náladu této velké země nejenom v evropské části, ale také na Sibiři a na Dálném východě. Pokládá se za svědka následků velké geopolitické změny konce 20. století, kdy zhroucení Sovětského svazu má dopad po celém jeho původním území. Snaží se o realistické, pokud možno neidealizované zachycení skutečnosti.

Na snímku je jedna z fotografií ze série Kde začíná Evropa, Rusko.
Zdroj: Institut tvůrčí fotografie

 Zdroj:http://inoviny.slu.cz/index.php/stalo-se/283-studenti-institutu-tvurci-fotografie-v-opave-ziskali-zlata-oka-prestizni-ceny-czech-press-photo-2012


| Autor: | Vydáno dne 21. 11. 2012 | 1907 přečtení |
| Počet komentářů: 1167 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |