Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

Studentka ITF Bára Prášilová získala cenu Czech Grand Design 2009

 

 

Akademie designu České republiky vyhlásila 6. března 2010 na slavnostním večeru ve Stavovském divadle v Praze laureáty Cen Czech Grand Design 2009. Vítězkou v kategorii fotografie se stala studentka 5. ročníku Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě Bára Prášilová.  Záznam slavnostního večera uvede Česká televize 1 v sobotu 13. března 2010 ve 20 hodin. Výstava vítězných prací bude uvedena v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze od 10. do 21. března 2010. 

 

 

 

 

Obvykle automaticky předpokládáme, že módní fotografii v ruku v ruce provází komerčnost. Předpokládejme tedy, že je tomu tak i v případě malého českého trhu, kde se po dlouhých letech netržního prostředí a nedostatku, módní fotografie hledá. V prostředí, kde řada zde vydávaných časopisů, obvykle zahraničních mutací, jen přebírá zahraniční editorialy, případně se něco obdobného snaží s mnohem menším rozpočtem nafotografovat místní autoři. Nicméně Bára Prášilová (*1979), studentka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, je považována spolu s dvojici Radka a René,  Salimem Issou  nebo Adamem Holým, za nejvýraznější autory současné české módní fotografie. V kontextu tohoto čísla Fotografa proto nemůže chybět.
Stejně jako se nám většina velkých firem nesnaží prodat své „kecky“, ale životní pocit, který vás k nákupu sportovních bot dovede, i když dávno neběháte už ani za tramvajemi, fotografie Báry Prášilové vás nenechávají na pochybách, že o nový střih šortek v nich asi nejde. Její obrázky prodávají atmosféru, náladu, která se lepí i na rekvizity zavěšené na modelce, a v neposlední řadě, svou specifickou osobitostí, infantilně snově pohádkovým stylem prodávají i samotnou autorku. Není tedy divu, že Bára Prášilová dosáhla v posledních letech mnoha úspěchů v soutěžích a má za sebou fotografování editorialů pro řadu zajímavých klientů, značek a magazínů. Její vizuální styl byl od prvopočátku přitažlivý pro „vizuální médium Blok“, několikrát publikovala v magazínu Limé, je ambasadorkou módní značky Quiksilver, úspěšně se představila na festivalu v Lille, získala první cenu v soutěži Frame, byla nominována na fotografa roku v rámci Czech Grand design a nedávno se stala finalistkou prestižní Hasselblad Masters Awards 2009 v kategorii Fashion/Beauty.
Módu původně začala fotografovat v kombinaci modelky s reportážními záběry z ulice. Nezájem o prostředí ateliéru ji zůstal vlastní i nadále. Postupně si našla velmi jemný, křehký styl, pokrávající si s kýčem a oplývající těžko definovatelnou znepokojivostí. Její fotografie se rozcházejí s trendy, které kralovaly ve světové módní fotografii v posledních letech. Nenajdeme v nich ani vytěžování banality a nefotografických přístupů, ani naturalismus a nejsou to ani explicitně erotické fotografie. Její modely často balancují na hranici mezi dospíváním a dospělostí. Vyrovnávají se se svou vytáhlostí, tělesností, vzhledem i s identifikací s životním stylem a odíváním podobně jako třeba v obrazech Rineke Dijkstry.
Tak jako u mnoha jiných současných autorů je pro fotografie Báry Prášilové charakteristická výrazná postprodukce v počítači. Předchází ji ale nejdříve podrobná příprava, výroba rekvizit i následná snaha co nejvíce z představy dostat do snímku v okamžiku expozice. Nejvlastnějším pramenem osobitosti módních fotografií Báry Prášilové jsou nečekané kombinace oděvů a rekvizit, kterými si autorka plní své sny a tajná přání. Fotografie proto spojuje i specifický prvek českého kutilství: přešívání, samovýroby rekvizit, upotřebení dovedností svého otce i vlastního hledačství a improvizace.
Tomáš Pospěch

zdroj:Fotograf Č. 14/2009

 


| Autor: Tomáš Pospěch | Vydáno dne 10. 03. 2010 | 3468 přečtení |
| Počet komentářů: 165 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |