Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

TEREZA VLČKOVÁ

 

ZAHRÁDKY BLAŽENOSTI NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ
Text pro Fotografie-Magazín

Fotografický projev Terezy Vlčkové (*1983) je výrazně romantický a dá se říct, že i valašský. Čerpá z věčných zdrojů kýče, připomene nám anglické prerafaelity, českou dekadenci, tak i tvorbu současných světových hvězd Loretty Lux nebo Wendy McMurdo. V této bohaté tradici si ale nachází vlastní rukopis a její práce jsou od prvopočátku na studentku až obdivuhodně své.Tereza Vlčková patří mezi současné nejvýraznější studenty fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zdejší ateliér vznikl poměrně nedávno, jako poslední z českých vysokých fotografických škol, ale v poslední době je o něm stále více slyšet.  Ovšem Tereza studuje také na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Zdá se ale, že vytíženost školními cvičeními ji nikterak nebrání, aby systematicky vytvářela svou vlastní tvorbu.
Na pomezí volné a módní fotografie inscenuje modelky v interiérech beskydských pralesů, s reklamní bravurou zde nasvěcuje střevíčky, ale také neroztodivnější mechy a houby. Až hmatatelně cítíme tamní vlhko, tlení a tajemství. S ateliérovou výbavou rovněž stoupá na návrší rodných Beskyd. Na vrcholcích kopců a skal nechává zasněné dívky vzdorovat zemské tíži. Jakoby je duchovní zážitek z přírody, omámení z blízkosti nebes a snad i ta chůze a o něco řidší vzduch vedl k extatickému zážitku: k povznesení mysli i těla, levitaci. Tereza přesně cítí hranici mezi krásou, podmanivou hrou a kýčem, vytříbeně drží hladinu napětí, na kterém si nás drží, aniž by upustila ze svého oblíbeného rejstříku prostředků, kterými jsou snovost, romantika, tajemství, pohádkovost. Tento soubor, se kterým vyhrála letošní cenu Frame007 se jmenuje A perfect Day, Elise…, ale z Alenky Lewise Carolla si Tereza bere spíše adolescentní křehkost dospívání, naivní čistotu a upřímnost, než nelogické hříčky a poezii nonsesu.
 Ve své nejnovější práci nazvané jednoduše Dvě se Tereza vydává hlouběji do  dětství. Pohrává si s identitou, míchá skutečná a fiktivní dvojčata, staví vedle sebe odlišné výrazy tváří holčiček, jakoby v každé z nich vězelo několik odlišných osobností.
Fotografie Terezy Vlčkové v druhém plánu často reprezentují tvorbu mladých návrhářů, bývají představovány na přehlídkách Prague Fashion Photo. Každý její soubor proto můžeme současně vnímat jako pozoruhodný příspěvek k léta nepříliš kvalitní české módní fotografii. Perfekcionismem, mnohovrstevnatostí i osobitým rukopisem nabourává mnohá zažitá klišé běžných fashion story.
 Snivě zastřená barevnost fotografií Terezy Vlčkové v převažujících okrových tónech upomíná na barokní malbu, kdežto dívky jakoby ji přišly postát z pláten Estébana Murilla, některých symbolistů a anglických prerafaelitů. Výrazy tváří, sladkobolný nádech a zastřené pohledy připomínají barvotiskové obrázky madonek. Její  étericky křehké holčičky a dívky žijí v idylických zahradách plných květin, jsou to umělé panenky v nadpozemsky dokonalé přírodě, jakoby zcela náhodně vyrostlé pro reklamní katalog některé nadnárodní firmy.
„Snímky nejsou však tak klidné a harmonické, jak by se na první pohled zdálo, ve fotografii se určité napětí a vzdor nachází“, píše mi Tereza Vlčková v dopise. Přirozeně, vždyť i v ráji se skrývá had, v pohádkách končí křehké princezny buď ve spárech draků nebo ženichů, v lesích se hemží hejkalové, divoženky a jiná zabydlená strašidla, nevinné holčičky pronásledují padouši a násilníci, na krásné dívky čeká anorexie, bulimie a média. I ten krásně nasvícený zelenoučký mech a červené mochomůrky vděčí za svou krásu hnilobě a tlení. Zahrádky blaženosti obývají panenky na pokraji nervového zhroucení.
Tomáš Pospěch

 

Životopis
Tereza Vlčková
nar. 3.11.1983, žije ve Valašských Kloboukách
Studium:
Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti, obor užitá fotografie, 1999-2003;
Od 2003 - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací, obor reklamní fotografie, nyní 4. ročník;
Od 2003 - Slezská univerzita v Opavě -  Institut tvůrčí fotografie, nyní 3. ročník
Tříměsíční stáž na Universidade do Algarve, Portugalsko 2007

Samostatné výstavy:
2006 - Little Garden, Café bar Medúsa, Vsetín

Skupinové výstavy:
2005 – Odpojeno/Spojeno! Centre for Central European Architekture, Praha
2006 - Devátá sklizeň, Ateliér reklamní tvorby FMK UTB ve Zlíně, Alternativa a budova 64/b, Zlín
2006 – Lanugo, kino Art, Brno 2006
2006 - Prague Fashion Photo, Galerie Mánes, Praha
2007 - Prague Fashion Photo, Galerie Mánes, Praha
2007 – Šestka. Šest českých fotografických škol, Ateliér reklamní fotografie FMK UTB ve Zlíně, Pražský dům fotografie
2007 - Devátá sklizeň, České centrum, Moskva, reprízy: Jekatěrinburg, Moskva, Rusko, květen – říjen 2007
2007 - 3+3, výstava mladých českých fotografů, Terst, Itálie
2007 – Plyš myslí, že je víc. Diplomové práce ARF FMK UTB ve Zlíně, Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
2007 – Současná mladá ženská fotografie, Měsíc fotografie, Bratislavský hrad, Bratislava, Slovensko.
2007 – Frame007, Dům umění města Brna.
2007 – Czech start!, Brotfabrik galerie, Berlín
2007 – 137stupňů, Geothe Institut, Praha
2008 – Frame007, Galerie Měsíc ve dne, České Budějovice.
2008 – ITF diplomové a klauzurní práce 2007, Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
 


| Autor: Tomáš Pospěch | Vydáno dne 30. 06. 2008 | 5899 přečtení |
| Počet komentářů: 351 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |