Seznam rubrik
  Partnerské servery

PhotoRevue.com
naše ikonka

asociacefotografu.com

  Představujeme
Institut tvůrčí fotografie
Logo ITF ke stažení
  Výměna odkazů
  Nejčtenější články
  Tiráž

PhotoRevue.com vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha phpRS.

ZDENĚK LHOTÁK: DIS-TORZA

 

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografi e FPF Slezské univerzity v Opavě Vás srdečně zvou na otevření výstavy ve čtvrtek 6. 10. 2011 v 17 hodin. Výstava, kterou zahájí Jiří Siostrzonek, bude otevřena do 23. 11. 2011 vždy hodinu před představením. Kurátor výstavy: Václav Podestát.

Ústředním tématem výstavy je tělo – jako znak, příběh i ornament ve výtvarné i dokumentární poloze. 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Výstava fotografií provede tvorbou fotografa Zdeňka Lhotáka od roku 1985 až do současnosti

 

„zdeněk lhoták/dis-torza“ je názvem výstavy fotografií Zdeňka Lhotáka a jeho stejnojmenné monografie.

Ústředním tématem výstavy je tělo – jako znak, příběh i ornament ve výtvarné i dokumentární poloze. Koncepce expozice zdůrazňuje souvislosti autorovi tvorby od počátku ovlivněné řešením problematiky tělesnosti. Tělo ve fotografiích Zdeňka Lhotáka je prostředkem k reflexi mnoha aspektů sociální problematiky. Vztah k tělu jako nositeli sexuální symboliky s relativizací zažitých stereotipů vnímání tělesnosti v osobní i společenské rovině, je základním motivem výstavy a publikace s textem Marka Pokorného ředitele Moravské galerie v Brně, která je autorovou monografií i katalogem k výstavě. Publikaci Zdeněk Lhoták/dis-torza vydalo nakladatelství KANT za finanční podpory Hlavního města Prahy v roce 2009 (ISBN 978–80–7437–004–5).

Výstava je členěna na cykly řazené v návaznosti na vývoj Lhotákova vnímání tělesnosti. Dominantní část expozice je věnována dlouhodobému projektu Autoportréty, který vznikal v letech 1989 – 2002 a ve kterém se Lhoták zabývá detaily vlastního těla, v poslední době posunutými z černobílé do barevné škály.

Zdeněk Lhoták patří k jedněm z nejzajímavějších českých fotografů. Jeho tvorba je specifická a charakteristická především díky fotografiím, na nichž se objevuje v různém pojetí a zobrazení tělo.

„Patří ke známým a úspěšným tvůrcům, ve své tvorbě často pracuje s makrodetailem na hraně čitelnosti a s principem náhody jakoby od boku střílených snímků. Když mluvíme o fotografiích Zdeňka Lhotáka, mluvíme vždycky o těle. Právem. Ale je to jen část jejich významu. Tělo je v nich totiž nejenom předmětem, ale i podmínkou a prostředkem zobrazení. Lhotákovy práce jsou proto místem transformace, přepólování či destabilizace standardních očekávání a postojů, jež zaujímáme k fotografickému obrazu jako odrazu vnější reality,“napsal o tvorbě Zdeňka Lhotáka Marek Pokorný- ředitel Moravské galerie v Brně.

 

Jeho zájem o volnou fotografii je rozdělen do dvou témat: V oblasti dokumentární se zaměřuje na sociologické problémy okolo vrcholového sportu (například v cyklu „Spartakiáda“ oceněném v roce 1986 druhou cenou ve světové soutěži novinářské fotografie World Press Photo) a problematiku unikátní tibetské kultury devastované čínskou okupací. Ve výtvarné fotografii se Zdeněk Lhoták zaměřuje na lidské tělo.

Od roku 1982 do současné doby realizoval 39 samostatných výstav doma i v zahraničí a jeho fotografie jsou součástí většiny společných výstav prezentujících českou fotografii.

Poslední autorovou výstavou je fotografický projekt UNITED COLORS OF NEPAL, který se stal jakousi dokumentární výpovědí- odrazem exotické kultury z poslední Lhotákovy asijských cest. Jedná se o divoce barevné kompozice expresivních detailů hinduistických a buddhistických chrámů a oltářů. Celá sbírka fotografií nás zavádí doprostřed exotické a tajemné kultury na území Nepálu. Tato oblast je již několik let zdrojem inspirace Lhotákovi tvorby.

MgA. Zdeněk Lhoták

Narodil se roku 1949 v Rovensku pod Troskami. Po ukončení Střední průmyslové strojnické školy vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Již během těchto studií se začal zabývat výtvarnou a dokumentární fotografií. Později absolvoval stuium oboru umělecká fotografie na FAMU v Praze. Po ukončení studia, v roce 1985, začal pracovat jako nezávislý fotograf. V roce 1986 získal 2. cenu v soutěži World Press Photo za fotografický seriál „Spartakiáda“. Roku 1992 pracoval společně s Pavlem Štechou jako fotoreportér a obrazový redaktor v deníku Prostor.

Za svou kariéru absolvoval již mnoho samostatných i společných výstav v České republice i v zahraničí a publikoval několik zajímavých článků.

Webové stránky autora: www.lhotak.com

 


| Autor: administrator | Vydáno dne 07. 10. 2011 | 1631 přečtení |
| Počet komentářů: 1452 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |