-
-
8/6/2017
zobraz celý textStudentka Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě Dominika Gesicka získala Velkou cenu na festivalu v Lodži
Gesicka Dominika This is not real lifeMezinárodní fotografický festival v Lodži každoročně pořádá soutěž Grand Prix Fotofestiwal, otevřenou fotografům z celého světa. Odborná porota, jejímž členy letos byli například Emma Bowkett z Financial Times Weekend Magazine, Sayaka Takahashi z tokijské galerie PGI, nebo Krzysztof Candrowicz, ředitel Fotografického trienále v Hamburku, letos vybírala z více než pěti stovek zúčastněných finalisty, jimž je během festivalu uspořádaná výstava nebo jejichž práce se promítají ve velkoplošných projekcích. Jenom jeden z nich nakonec dostává Velkou cenu. Letos ji na slavnostním zahájení festivalu dne 1. června 2017 získala studentka 3. ročníku Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Dominika Gesicka za mnohovrstevnatý cyklus barevných fotografií ze severských Špicberk Toto není skutečný život. Sama autorka o něm říká: " Je to místo, kde se nikdo nerodí a neumírá. Samozřejmě můžete zemřít kdekoli, ale nemůžete zde být pohřben, neboť bylo zjištěno, že tady se orgány nerozloží. Nemůžete se tu narodit, protože ženy se před porodem vracejí na pevninu. Nejsou zde kočky, stromy, ani světelné semafory. Není tu zábavní park, i když cirkus ano. V zimě je úplná tma, zato v létě slunce vůbec nezapadne. To místo se jmenuje Longyearbyen a je největší obcí a správním střediskem Špicberk. Je to také nejsevernější město na světě. I když je těžké považovat je za nejlepší místo k životu, mnozí mu propadnou na první pohled. Někteří lidé sem přišli na pouhé dva týdny a zůstali pět nebo i více let. Není však mnoho těch, kteří se usadí natrvalo. Někdy máte dojem, že sem lidé před něčím utekli. Že je to jen obranný manévr. Nejedná se o skutečný život." Sugestivní fotografie Dominiky Gesické, v nichž se střídají portréty, subjektivně pojaté dokumenty záběry krajin a architektury, už by představeny několikrát i u nás, například na velké výstavě Čtvrtstoletí. Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1990–2015, jež byla loni v létě uvedena v Galerii hlavního města Prahy, nebo v expozici Soukromá teritoria, která proběhla začátkem letošního roku v Domě umění v Opavě.
Mezi letošními finalisty Grand Prix Fotofestiwal je také studentka 4. ročníku ITF Kaja Rata a doktorand ITF Michał Luczak, člen známé polské skupiny Sputnik. Ten obdržel i čestné uznání v soutěži o nejlepší fotografickou publikaci roku za autorskou knihu 11.41.
Ondřej Durczak
-
19/5/2017
zobraz celý textJUERGEN TELLER – ENJOY YOUR LIFE!
Světově žádaný módní fotograf Juergen Teller (*1964) v pražské Galerii Rudolfinum představuje svá díla z posledních let. Výstava je společným projektem Galerie Rudolfinum s Bundeskunsthalle Bonn a Martin Gropius Bau. Teller pro každou z těchto institucí připravil instalaci na míru. S naším vnímáním jeho fotografií si tedy pohrává sám autor. Vede nás všemi sály Rudolfina, nechává nás se ztratit ve změti intimních fotografií různých formátů, řazených bez ladu a skladu, bez popisků. Nechává naší fantazii volný průběh a jen místy nám napoví deníkovými zápisy. Některé fotografie jsou v rámečku, jiné jen připíchnuté špendlíky. To vše by mělo udržet diváka ve střehu.
-
16/4/2017
zobraz celý textRekordní Paris Photo 2016
Loňské Paris Photo předčasně ukončily teroristické útoky v Paříži. Pro mnohé galerie tak účast byla ztrátová, protože velká část sběratelů nepřijela. Letošní jubilejní 20. ročník Paris Photo byl proto očekáván s velkým napětím, zda se podaří naplnit celý gigantický prostor Velkého paláce, kde už několik let tento nejvýznamnější fotografický veletrh probíhá. Nakonec téměř stovka zájemců musela být odmítnuta a přes síto výběrové komise se dostalo 153 galerií a 30 nakladatelů z tří desítek států. Počet návštěvníků, kterých mezi 10. a 13. listopadem přišlo 62 tisíc (loni jich bylo téměř o polovinu méně), vytvořil nový rekord. S výjimkou hodin, určených pro odbornou veřejnost a novináře, se před vchodem neustále tvořily dlouhé fronty.
-
-
-
17/3/2017
zobraz celý textWszyscy jesteśmy fotografami
W ramach WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 7 zaplanowaliśmy sześć spotkań:
- “Skracając dystans, czyli o spotkaniu fotografa z bohaterem”. Prowadzenie: Szymon Szcześniak – 20 marca, godz. 19:00
- “Historie ukryte, czyli fotografia jako początek”. Prowadzenie: Jacek Dehnel – 10 kwietnia, godz. 19:00
- “Sztuka ze sobą, czyli artysta w centrum uwagi”. Prowadzenie: Zbigniew Libera – 24 kwietnia, godz. 19:00
- “Cztery oczy, czyli o pracy w duecie”. Prowadzenie: Magda Wunsche i Aga Samsel – 8 maja, godz. 19:00
- “Powrót do przeszłości, czyli po co wykorzystywać stare techniki fotograficzne”. Prowadzenie: georgia Krawiec – 15 maja, godz. 19:00
- “Własny punkt widzenia, czyli o dokumencie subiektywnym”. Prowadzenie: Martin Kollar – 29 maja, godz. 19:00 (Uwaga! Spotkanie odbędzie się w języku angielskim)
WSTĘP WOLNY!
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie, Teatr Studio
-
14/3/2017
zobraz celý textVítězný snímek studenta ITF Romana Vondrouše
Článek o úspěchu doktoranda Institutu tvůrčí fotografie Romana Vondrouše
Zdroj: 5plus2 (Bruntálsko a Opavsko), 10. března 2017, s. 2
-